Savoir les règles de priorités en surf et bodyboard

Zasady pierwszeństwa na surfie/bodyboardzie

Surfing i bodyboard są znane jako wolne sporty, niemniej istnieje kilka zasad pierwszeństwa na wodzie.
Celem jest oczywiście uniknięcie wypadków i uszanowanie fali innego surfera.
Oczywiście najważniejszymi zasadami są savoir-vivre i kurtuazja.

 

Zasada nr 1: kąpieliska

Zasady pierwszeństwa na surfie

Zdecydowanie niezalecane i zabronione jest pływanie na bodyboardzie, surfingu lub SUP-ie w strefach zarezerwowanych dla kąpiących się. Strefy te, często nadzorowane przez ratowników są oznakowane kolorowymi chorągiewkami. Unikanie tych miejsc, to unikanie ryzyka kolizji i wypadków.

 

Zasada nr 2: pierwszeństwo na fali

règles de priorités 2

Surfer z deską zieloną, znajdujący się bliżej załamania fali jest uważany za tego, który ma pierwszeństwo w stosunku do surfera z czerwoną deską. To pierwszeństwo obowiązuje przez cały czas trwania fali, inni surferzy, jak np. nasz surfer czerwony, nie powinni rozpoczynać surfowania na takiej fali.
 

Zasada nr 3: sygnalizowanie swojego kierunku na fali

règles de priorités 3

Kiedy fala załamuje się jednocześnie na prawo i na lewo, wtedy obaj surferzy mają pierwszeństwo. Najważniejsza jest komunikacja pomiędzy nimi, aby dać do zrozumienia, czy zamierzamy płynąć w prawo czy w lewo. Idealnie byłoby zasygnalizować innym surferom, którzy chcieliby surfować na tej samej fali, w którą stronę masz zamiar się skierować. Powtórzmy to jeszcze raz, kluczowe są savoir-vivre i kurtuazja.

 

Zasada nr 4: krzyżowanie dróg

règles de priorités 4

Kiedy dwaj surferzy znajdują się w takiej pozycji, że dochodzi do przecięcia ich tras na fali załamującej się do środka, żaden z nich nie ma pierwszeństwa. W takim przypadku zaleca się, aby obaj surferzy jak najszybciej opuścili falę, aby uniknąć kolizji i wypadku.

 

Zasada nr 5: powrót na falę

retour au pic

Kiedy skończyłeś surfowanie po fali, wracaj zawsze omijając fale, nie przeszkadzając innym surferom, będącym jeszcze na swoich deskach. Kiedy "linie" fal są długie, przepływaj zawsze tam, gdzie fala jest najbardziej płytka (tam, gdzie nie ma osób surfujących), aby uniknąć kolizji i wypadku.

 

Zasada nr 6: upadek w strefie załamania się fali

 

mousse

W razie upadku w strefie "impaktu" (miejsca załamania się fali), nie próbuj płynąć prosto w stronę szczytu fali. Zaczekaj najpierw, aż fale przepłyną, pozostając w pianie, trzymając deskę, a następnie wróć na szczyt fali, omijając fale, jak zostało to opisane wcześniej.

Porada:

Jeśli zdarzy Ci się wymuszenie pierwszeństwa na innym surferze, nie zdając sobie z tego sprawy, zalecane jest jak najszybsze opuszczenie fali. Często przy wejściach na plaże lub w szkółkach surfingowych znaleźć można tablice z tymi zasadami pierwszeństwa.
 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vote
HAUT DE PAGE