Conseils pour garder les pieds au sec en voile

Sposoby, aby mieć suche stopy żeglując?

(6)

Każdy żeglarz zna to nieprzyjemne uczucie, że stopy są mokre wewnątrz butów lub kaloszy. Oprócz dyskomfortu, zjawisko to może również zakłócać równowagę. W istocie, mokre stopy mają tendencję do ślizgania się wewnątrz buta lub kalosza. Przedstawiamy Wam nasze sposoby na suche stopy podczas żeglugi.

 

Fałszywe przekonania, jak zachować suche stopy:

 

Po pierwsze należy dobrze zrozumieć coś, co w teorii wydaje się być dobrym pomysłem, ale w praktyce okazuje się nieprzydatne, a nawet może przeszkadzać.
Założenie kilku par skarpet: dwóm warstwom nie zajmie wiele więcej czasu zamoknięcie, natomiast czas schnięcia będzie o wiele dłuższy. W rezultacie stopy pozostaną mokre przez dłuższy czas.
Ponadto należy ograniczyć grubość warstwy pod stopą, dzięki czemu możemy lepiej poczuć podłoże, a co za tym idzie, mieć lepszą równowagę.

 

Sposoby babuni:

Oczywiście możesz owinąć stopę w skarpetce plastikowym workiem (skarpetka ze sztucznego tworzywa, a więc szybkoschnąca), co ochroni Cię przed wilgocią z zewnątrz, ale ciepło stopy spowoduje kondensację wilgoci i stopa będzie ślizgać się w kaloszu lub bucie.
Aby nie tracić przyczepności w bucie, dobrym sposobem jest założenie rajstop pod skarpetki, zachowasz wtedy suche stopy i nie będziesz ślizgać się w butach lub kaloszach.
Możesz także włożyć szczelne skarpetki neoprenowe, typu skarpetki surfingowe, bardzo cienkie, maksymalnie 2 mm grubości. Sposoby surfujących babć:

 

Skarpetki nieprzemakalno-oddychające:

Oprócz sposobów babuni, z których każdy ma jakieś wady, istnieje produkt, który zasadniczo nie jest przeznaczony do żeglarstwa, ale, który wydaje się doskonale odpowiadać potrzebom w kwestii ochrony stóp przed wilgocią: skarpetki nieprzemakalne/oddychające sealskinz.
Niedawno, Tanguy De Lamotte, nasz partner techniczny, był w naszej siedzibie w Hendaye, aby porozmawiać z naszymi szefami produktu na temat odzieży żeglarskiej, a w szczególności o pomyśle ewentualnego stworzenia w przyszłości skarpet, nieprzemakalnych i oddychających, przeznaczonych do żeglarstwa.

 

Porozmawiajmy o butach i kaloszach żeglarskich

Buty żeglarskie:

 

voile chaussures

Istnieją tenisówki pokładowe, stworzone z materiałów odpornych na morską wodę, posiadające możliwość skutecznego odprowadzania wody i szybkoschnące.
Ich przyczepność i lekkość zapewniają optymalny komfort, dzięki czemu są one również idealne na regaty w ładną pogodę.
Wadą butów jest to, że nawet jeśli mają możliwość szybkiego schnięcia, zawsze pozostaną lekko wilgotne w czasie deszczu.

 

Kalosze żeglarskie:

 

bottes voile semelle

 

 Kalosze żeglarskie są w 100% nieprzemakalne, ich problemem jest to, że nie dają żadnej możliwości oddychania stopom. W istocie kalosze równie dobrze chronią przed wlewaniem się wody, jak przed odprowadzaniem wilgoci powstałej podczas pocenia się lub kondensacji.
Tak, jak w przypadku kurtek żeglarskich, nowe kalosze przeznaczone do żeglarstwa są coraz bardziej wystudiowane, a wagę przykłada się zarówno do  nieprzemakalności jak do oddychalności. Dzięki kauczukowym, rowkowanym podeszwom, Twoja stabilność będzie zapewniona.  
Jeśli opuścisz dół nogawek na cholewki kaloszy, uniemożliwi to wodzie wlewanie się od góry, a regulowane rzepy w kostkach zwiększą szczelność.

 

Kalosze nieprzemakalne i oddychające, które sprawdziły się podczas Vendée Globe:

 

tanguy de lamotte arrivee vendee globe bottes voile

Tanguy De Lamotte, nasz partner techniczny, przetestował je podczas rejsu dookoła świata Vendée Globe, samotnego wyścigu bez zawijania do portów, najbardziej wymagającego na świecie. Powiedział nam, że kalosze były bardzo praktyczne, ponieważ korzystał tylko z jednej pary podczas 98 dni wyścigu, co oznacza znaczną oszczędność czasu podczas samotnego wyścigu.

A jak Ty sobie radzisz? Podziel się z nami swoimi sposobami, aby mieć suche stopy na jachcie, wpisując komentarz.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vote
HAUT DE PAGE