Popraw swoją kondycję do surfowania, pływając na basenie

Zbyt zimno na surfowanie w lutym?Nie masz ochoty zanurzać się w wodzie, która ma 11°C?Ala jak wrócą ciepłe dni, chciałbyś być w formie i od pierwszego dnia w pełni korzystać z radości surfowania.
Mała wizyta na basenie tej zimy wydaje się być niezbędna, aby zachować dobrą kondycję fizyczną do surfowania…

 

Popraw swoją kondycję do surfowania, pływając na basenie

Oczywiste jest, że ruchy podczas pływania kraulem są bardzo zbliżone do tych, jakie wykonuje surfer wiosłując ramionami. Ale czy wiesz, że surfer spędza ponad 80% czasu w wodzie właśnie wiosłując?

Łatwo, więc, wyobrazić sobie, dlaczego lepiej jest nie przerywać całkowicie treningów w zimie... W przeciwnym razie, powracając do surfowania, już po 30 minutach ramiona będą błagać Cię o chwilę przerwy…

 

Przedstawiamy Wam, więc, trening pływacki specjalnie stworzony dla surferów, wymyślony wspólnie z zespołem Nabaiji, marką produktów do pływania Decathlon.

Ale dlaczego potrzebny jest specjalny trening, a nie po prostu pływanie w tę i z powrotem na basenie? 

Dlatego, że wysiłek podczas surfowania nie jest ciągły i ma swoje cechy szczególne.
Nasz trening oprzemy więc o 2 aspekty związane z surfingiem: wytrzymałość i moc potrzebne, aby wypłynąć w morze, oraz zrywność konieczna do take-off'u.

 

 

Aby przepłynąć za linię przyboju potrzebna Ci będzie wytrzymałość i moc:

Przepłynięcie przez linię przyboju wymaga przede wszystkim dużej wytrzymałości, ponieważ jest to faza, która może zająć kilka minut.
Ale w przeciwieństwie do klasycznego wysiłku wytrzymałościowego, bardzo regularnie przerywany jest przepływaniem przez fale i koniecznością nurkowania pod nie. Wysiłek traci wtedy swój rytm, ale nie jest to kompensowane ze względu na zbyt krótki czas wymuszonego odpoczynku.

Inną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę w tej fazie jest stosunek moc / wytrzymałość.
Czy wolisz wiosłować powoli przez 15 minut, aby wypłynąć poza linię przyboju, czy dać z siebie więcej mocy i przepłynąć ją w 5 minut?
Odpowiedź jest oczywista, im więcej czasu spędzamy na linii przyboju, tym więcej fal musimy przepłynąć, a więc narażeni jesteśmy na cofanie razem z falą.

Rodzaj ćwiczeń jakie należy wykonywać, aby uzyskać dobry stosunek moc/wytrzymałość to trening interwałowy: krótkie dystanse (25/50/100 m) powtarzane wielokrotnie, poprzeplatane czasem odpoczynku (od 10 s do 30 s), z regularną prędkością, lub zmieniając intensywność.
Jeden trening może składać się z jednej lub kilku serii interwałów, w zależności od Twojej kondycji i długości interwałów.
Należy pamiętać o robieniu krótkich odpoczynków pomiędzy ćwiczeniami.

Przykłady :
6 x 100 m kraulem, 30 sekund odpoczynku po każdej setce. Jedna powolna, jedna średnia, jedna szybka (3 razy)
10 x 50 m, start co 1 min (czas odpoczynku zależeć będzie od tego, jak szybko pokonamy 50 m)

Aby zrobić take-off, potrzebna Ci będzie zrywność:

Ta faza jest bardzo krótka podczas surfowania, ale niezwykle ważna... 
Trzeba tutaj bardzo szybko rozwinąć dużą moc, aby złapać falę, zachowują czujność umysłu i naprężone ciało, aby móc się unieść i wstać.

Część pracy mającej na celu poprawę kondycji w tych dwóch zakresach realizowana będzie przez ćwiczenia wzmacniające mięśnie (typu pompki, brzuszki, skłony…).
Na basenie proponujemy popracować nad zrywnością, robiąc ćwiczenia typu sprinty, a także włączając do ćwiczeń użycie wiosełek.
Ćwiczenia mogą być wykonywane na dwa sposoby: serie samych sprintów, lub dystanse poprzeplatane ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnie na brzegu.

 

 

 

entrainement piscine surf hiver

Przykłady :

8 x 25 m: 10 m na pełną moc, 15 m wolniej, 20 s odpoczynku pomiędzy nimi
200 m fitness: po każdych 25 m zrób jedno krótkie ćwiczenie wzmacniające mięśnie na brzegu spośród: 5 pompek, 10 brzuszków, 5 ćwiczeń rozciągających na brzegu z ciałem w wodzie, 5 take-offów, 5 skłonów…
(Uwaga, należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa na basenie, niestety niektóre baseny nie zezwolą na ten rodzaj ćwiczeń na brzegu basenu)

 

Ile treningów tygodniowo powinno się robić?

 

Wszystko zależy od celu, jaki sobie założysz i ile razy możesz naprawdę posurfować w ciągu zimy...
Schematycznie, jeśli całkowicie zrywasz z surfowaniem zimą, pójście raz w tygodniu na basen to minimum, aby utrzymać kondycję fizyczną. 
Jeśli znajdziesz w sobie motywację, aby popływać 2 do 3 x tygodniowo przez całą zimę, wtedy poprawisz swoją formę i bez wątpienia będziesz miał siłę stawić czoła wiosennym falom.

 

Czy mogę wiosłować na mojej desce na basenie? 

Nie śmiej się! Jest to możliwe na niektórych basenach!
Na przykład we Francji, w regionie Bordeaux, surf club Merignac oferuje zimowe treningi na basenie, łączące pływanie i wiosłowanie na desce, oraz ćwiczenie przepływania pod falą...

 

 

Źródła:
https://fr.nabaiji.com/fr/conseils
http://www.sportsource.fr/
http://www.surfclubmerignac.com/le-club/

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vote
HAUT DE PAGE