JAK WYBRAĆ SPRZĘT DO SURFOWANIA ZIMĄ

Surfowanie zimą? Macie nie po kolei w głowie! Ależ nie, surfowanie przy ujemnej temperaturze powietrza w wodzie o temperaturze 10°C jest możliwe! Wymaga jedynie odpowiedniej motywacji i dobrego, wybranego wcześniej sprzętu! Zaletą w takich warunkach jest możliwość surfowania w nielicznym towarzystwie, na idealnych falach. Wymaga to jednak minimalnego przygotowania, powiemy tutaj o kluczowych punktach udanego surfowania.


 

Przed treningiem

 

Przed podjęciem jakiejkolwiek inicjatywy zadaj sobie pytanie, czy Twoja kondycja fizyczna pozwala Ci stawić czoła żywiołom, jeśli masz katar lub początki anginy, nie należy lekceważyć swojej kondycji fizycznej, która mogłaby pogorszyć się po surfingu, nawet najbardziej przyjemnym.

Jesteś w dobrej formie? OK! W przypadku surfowania zimą - wszystko leży w głowie. Twoja psychika zadecyduje czy pokonasz stereotypowe myślenie. Aż do pewnej granicy nigdy nie jest zbyt zimno, bądź jedynie przygotowany na orzeźwiający chłód wody, a dobry sprzęt zajmie się resztą.

Oto jesteś na parkingu, to dobrze, nie zawróciłeś z drogi! Wychodzisz z samochodu i idziesz przyjrzeć się falom, optymalne grudniowe warunki, powietrze ma 2 stopnie, a woda 8. Możesz zacząć się przebierać.

Dwa rozwiązania: możesz przebrać się w aucie, jeszcze nagrzanym, ale wymaga to talentów gimnastycznych! Albo wybrać opcję "przebieranie na parkingu".

Dla tego drugiego rozwiązania potrzebować będziesz dywanika pod stopy, ponieważ na zimnie nogi szybko drętwieją i ziemia może stać się naprawdę "agresywna". Twoje ponczo ochroni Cię przed zimnem podczas zakładania pianki neoprenowej (i osłoni Cię przed wzrokiem przechodniów).

Warto wiedzieć: technologia nowoczesnych kombinezonów zapewnia teraz surferom komfort termiczny w wodzie podczas surfowania w zimie.
Pomyśl o wybraniu pianki o dość dużej grubości, w zależności od temperatury wody w której surfujesz (z reguły 4/3 mm lub 5/4/3 mm do surfowania zimą we Francji). Trzy cyfry oznaczają grubość neoprenu na klatce piersiowej i plecach, nogawkach i rękawach. Dwie cyfry oznaczają grubość neoprenu na klatce piersiowej, oraz na rękawach.

Jeśli mimo wszystko marzniesz, załóż dodatkowo top z neoprenu 0,5 mm lub top polarowy pod piankę, bezpośrednio na ciało.

Chroń kończyny w zależności od warunków pogodowych, zakładając rękawice,  buty oraz kaptur z neoprenu (kaptur będzie szczególnie przydatny w razie chłodnego wiatru, lub jeśli musisz wykonać dużo "duck dive'ów", aby pokonać strefę przyboju).

Pomocne rozwiązanie: jeśli surfujesz regularnie, warto używać zatyczek do uszu, aby zapobiec egzostozie (zwanej potocznie "uchem surfera"), która może pojawić się po wielu latach uprawiania surfingu.