Avoir une bonne protection solaire

Jak chronić się przed słońcem: przewodnik ochrony przeciwsłonecznej?

(4)


Jak chronić się przed słońcem? Oto wszystkie nasz porady zebrane poniżej.

We współpracy z Ligą Walki z Rakiem zredagowaliśmy przewodnik ochrony przeciwsłonecznej, aby umożliwić Wam bezpieczne korzystanie ze słońca. Czas, kiedy zaczynamy myśleć o pakowaniu walizki na pierwsze letnie wyjazdy, jest to również dobrym momentem, aby pomyśleć o ochronie przed szkodliwymi promieniami ultrafioletowymi. Zarówno Twoja twarz i ciało, jak i skóra Twoich dzieci muszą być skutecznie chronione, aby zapobiec poparzeniom słonecznym, które mogą być bolesne.

Poniżej znajdziesz przewodnik po ochronie przeciwsłonecznej "10 porad, jak bezpiecznie korzystać ze słońca", który możesz w całości pobrać za darmo klikając tutaj: Przewodnik po ochronie przeciwsłonecznej

1. Słońce jest niezbędne do życia

Kilkuminutowa ekspozycja na słońce dziennie wystarczy, aby wpłynąć na nasze morale i poprawić samopoczucie. Nasz organizm potrzebuje słońca do syntezy witaminy D, która wpływa na stan naszych kości wiążąc wapń i fosfor. Są to elementy niezbędne dla naszych dzieci.

 

 

2. Jakie jest ryzyko?


 

Po ekspozycji na słońcu bez zabezpieczenia się ryzykujesz poparzenie słoneczne, oraz szybsze starzenie się skóry, pojawianie się ciemnych lub jasnych plam na skórze, małych białych blizn przypominających gwiazdki, wysuszenie skóry, pojawianie się zmarszczek i zgrubienie skóry. Udar słoneczny to poparzenie skóry. Należy go więc leczyć jako takie. Poproś o radę farmaceutę, aby zastosować odpowiedni środek leczniczy.

Udar słoneczny to poparzenie skóry. Należy go więc leczyć jako takie. Poproś o radę farmaceutę, aby zastosować odpowiedni środek leczniczy.

 

3. Różne rodzaje skóry

Niektóre osoby są bardziej od innych wrażliwe na działanie promieni UV. Każda skóra jest inna. W zależności od jej koloru, jest bardziej lub mniej wrażliwa na słońce (fototyp). Niezależnie od typu skóry, odpowiednia ochrona zależy przede wszystkim od natężenia promieniowania UV, czasu trwania ekspozycji i wykonywanej aktywności.

Skóra ekstremalnie wrażliwa (fototyp 1). Skóra bardzo jasna, często piegowata. Bardzo łatwo ulega poparzeniom słonecznym i nigdy się nie opala, lub bardzo trudno! Powinieneś unikać opalania. Chroń skórę.
Ekspozycja na słońce jest kategorycznie odradzana pomiędzy godziną 12 a 16*.
Niezbędna jest maksymalna ochrona przeciwsłoneczna: ubranie, kapelusz, okulary i krem przeciwsłoneczny z silnym filtrem (SPF 50+).
Skóra wrażliwa (fototyp 2). Skóra jasna, czasem piegowata. Łatwo ulega poparzeniom słonecznym i trudno się opala. Nie próbuj się opalać. Chroń skórę.
Ekspozycja na słońce jest kategorycznie odradzana pomiędzy godziną 12 a 16*.
Niezbędna jest maksymalna ochrona przeciwsłoneczna: ubranie, kapelusz, okulary i krem przeciwsłoneczny z silnym filtrem (SPF 50+).
Skóra mało wrażliwa (fototyp 3). Skóra lekko śniada. Trudno ulega poparzeniom słonecznym i łatwo się opala. Łatwo jest uzyskać ładną opaleniznę. Niemniej, ekspozycja na słońce jest odradzana pomiędzy godziną 12 a 16* bez kompletnej ochrony przeciwsłonecznej: ubranie, kapelusz, okulary i krem przeciwsłoneczny z silnym filtrem (SPF 30 i 50).
 
Skóra dość odporna (fototypy 4 i 5). Skóra lekko śniada lub śniada, prawie nigdy nie ulega poparzeniom słonecznym i bardzo szybko się opala.
Dobrze tolerujesz słońce. Wystawiaj się na jego promienie bardzo progresywnie.
Szczególnie w pierwszych dniach unikaj ekspozycji na słońce pomiędzy godziną 12 a 16* bez ochrony przeciwsłonecznej: ubranie, kapelusz, okulary i krem przeciwsłoneczny ze średnim filtrem (SPF 15, 20 i 25).
Skóra czarna (fototyp 6) jest naturalnie chroniona przed szkodliwym działaniem słońca. Pamiętaj jednak o ochronie najjaśniejszych stref (wnętrza dłoni i spody stóp). Zalecamy również noszenie okularów przeciwsłonecznych.
Bardzo dobrze tolerujesz słońce. Szczególnie w pierwszych dniach unikaj ekspozycji na słońce pomiędzy godziną 12 a 16* bez ochrony przeciwsłonecznej: ubranie, kapelusz, okulary i krem przeciwsłoneczny (SPF 6 do 10).

4. Wystawianie się na słońce w rozsądny sposób
 

Aby wystawiać się na słońce w jak najlepszy sposób, zdecydowanie zalecamy, aby robić to bardzo progresywnie. Pierwszego dnia wystarczy 10 minut, aby przygotować skórę.
Ograniczaj do minimum ekspozycję dzieci do 15 lat, ponieważ ich skóra jest bardziej wrażliwa, niż skóra dorosłych. Dla maluszków jedyna rada jest taka, aby nigdy nie wystawiać ich na słońce!Poparzenia słoneczne w okresie dzieciństwa, oraz częste i intensywne ekspozycje na słońce zwiększają ryzyko rozwoju raka skóry w późniejszym wieku.

5. Ochrona przed słońcem
 

Niezależnie od miejsca, gdzie przebywasz, w mieście, nad morzem, czy w górach, ważne jest, aby zawsze chronić się przed szkodliwym wpływem słońca. Idealną ochroną jest okrycie ciała ubierając się w odpowiednią odzież, kapelusz z szerokim rondem, oraz posmarowanie skóry kremem przeciwsłonecznym, tam gdzie jest ona odsłonięta i wystawiona na słońce.a. Odzież
Najlepszą ochroną przed słońcem jest ubranie. Noś długie ubrania, luźne i przepuszczające pot, takie jak koszule z długim rękawem i spodnie, lniane lub bawełniane .
Uwaga, nie każda tkanina chroni przed słońcem, jedynie tkaniny o ciasnym splocie i zgodne z europejskimi normami ochrony przeciwsłonecznej chronią naprawdę skutecznie. Wybieraj więc jak najczęściej dla dzieci i dla siebie koszulki anty-UV, lub topy do ochrony przeciwsłonecznej, skuteczne nawet po zamoczeniu.

b. Kapelusz
Kapelusz z szerokim rondem osłaniającym kark oraz uszy jest najlepszy do zapewnienia optymalnej ochrony.

c. Okulary przeciwsłoneczne
Nad brzegiem wody lub w górach oczy są najmocniej narażone, ze względu na zjawisko odbicia promieni. Niezbędna jest więc ochrona oczu, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Zwróć uwagę na zabarwienie i kategorię szkieł. Zobacz przewodnik ochrony przeciwsłonecznej

d. Produkty do ochrony przeciwsłonecznej
Kremów przeciwsłonecznych używa się podczas każdej ekspozycji na słońce, nie tylko na plaży. Krem słoneczny powinien być dobrany odpowiednio do danego fototypu skóry.


 

KATEGORIA WSKAŹNIK OCHRONY FOTOTYP
SŁABA OCHRONA 6, 10 Bardzo śniada skóra
ŚREDNIA OCHRONA 15, 20, 25 Skóra dość wrażliwa
SILNA OCHRONA 30, 50 Skóra wrażliwa
BARDZO SILNA OCHRONA 50+ Skóra bardzo wrażliwa

 

Uwaga, wszyscy mamy tendencję do nakładania cieńszej warstwy kremu od tej używanej w laboratorium, dlatego nie należy wahać się używać kremu z mocniejszym filtrem. 
Pamiętaj o ochronie dzieci: skóra niemowlaków i dzieci jest bardziej delikatna. Jest ona cieńsza w stosunku do skóry dorosłych, a jej komórki nie mają zdolności do naprawy, aby stawić czoła powtarzającym się oparzeniom słonecznym.

6. Uwaga na błędne przekonania


-Każdy może się opalać?
-Najcieplejsze godziny dnia są najbardziej niebezpieczne?
-Nie trzeba się już chronić, kiedy skóra jest opalona?
-Krem umożliwia dłuższą ekspozycję na słońce?
-Kąpiele chronią przed ryzykiem oparzenia słonecznego?
-Mokra odzież chroni tak samo jak sucha?
-Osoby śniade lub ciemnoskóre nie potrzebują chronić się przed słońcem?7. Miej się na baczności
 Przed słońcem w zenicie (godz. 12-16)
Przed odbiciem promieniowania
Przed chmurami, wiatrem i chłodem
Przed wysokością


 
8. Niepotrzebne przygotowania przed wyjściem na słońce


Solarium:
Solarium nie przygotowuje skóry na słońce, w przeciwieństwie do tego, co myśli wiele osób. Przeciwnie, wzmaga ono działanie rakotwórcze długich ekspozycji na słońcu.

-Samoopalacze:
Samoopalacze działają jedynie na martwe komórki warstwy rogowej naskórka, co tłumaczy, że ich działanie ogranicza się do 4-6 dni.

-Kremy przyspieszające opalanie:
Niektóre olejki na bazie Monoï nie mają filtra ochronnego i potęgują szkodliwe skutki działania słońca.

-Suplementy diety:
Suplementy diety nie chronią przed promieniowaniem UV i nie zastępują spożywania świeżych owoców i warzyw.Uwaga na leki, dezodoranty i perfumy!
Mogą one być przyczyną alergii, powodować fotosensybilizację lub poważne oparzenia po ekspozycji na słońce.


9. Zapewnij sobie wszelkie szanse
 


-Pij dużo wody!
-Dbaj o zbilansowaną dietę!
-Witaminy zapewniają zdrowy wygląd!
-Zdecyduj się na kolor, jedząc żywność bogatą w beta karoten!
-Twój koktajl na piękną cerę!Zobacz wszystkie szczegóły klikając tutaj: Przewodnik ochrony przeciwsłonecznej

 
10. Oglądaj swoją skórę pod kątem zmianRegularnie oglądaj swoją skórę:
Ranka, pryszczyk, strupek czy pieprzyk muszą być uważnie nadzorowane. Każda utrzymująca się zmiana skórna powinna być skonsultowana z dermatologiem.
Osoby o fototypach 1 i 2, osoby posiadające liczne pieprzyki, muszą regularnie poddawać się badaniu.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vote
HAUT DE PAGE